Top 50 cele mai mari companii aeriene la finalul lui 2012

1 700

Anul 2012 a fost unul destul de zbuciumat pentru aviaţia civilă. A început cu falimentul Spanair şi falimentul Malev, criza economică a lovit tot mai mult, preţul mare al carburantului s-a reflectat în preţurile biletelor şi în profiturile companiilor, mulţi transportatori au fost nevoiţi să-şi reducă flotele şi automat numărul de curse, tot mai multe companii aeriene au terminat 2012 pe minus. Cele mai afectate au fost cele din Europa.

Dar anul trecut a avut şi părţi pozitive. După statisticele IATA, 2012 a fost cel mai bun an legat de siguranţa aeriană din istoria aviatiei. Boeing şi-a depăşit propriile recorduri la livrări de aeronave şi producţie. Sunt transportatori aerieni care au terminat anul pe plus şi chiar s-au extins considerabil. 2012 a fost primul an cu peste 1 miliard de turişti înregistraţi la nivel mondial.

Tot în 2012, Continental Airlines s-a unit cu United Airlines şi astfel grupul United a devenit cel mai mare transportator aerian din lume după indecele ASK. Se înmulţeşte numărul de locuri disponibile cu numărul de kilometrii străbătuţi într-o săptămână şi rezultă capacitatea transportatorului (ASKs – available seat kilometres per week).

Emirates rămâne pe locul 3, la fel ca şi în 2011, dar cu o creştere de 18.4%. Dacă se va menţine acelaşi trend crescător, Emirates ar putea ajunge pe locul 2 până la finalul lui 2013. Să nu uităm că, tot în 2012, Emirates Group a anunţat al 24-lea an consecutiv pe profit.

Southwest Airlines rămâne cea mai mare companie aeriană low-cost, ocupând locul 5 în lume. Lion Air şi Jetstar au urcat foarte bine în clasament şi au depăşit WestJet.

La Mare cu Avionul

Turkish Airlines a avut cea mai mare creştere în rândul operatorilor full-service, intrând în top 15 companii aeriene la nivel global cu o creştere de 7 poziţii. Să nu uităm că Turkish este numărul 1 în Europa după un clasament întocmit de SkyTrax.

Avem şi prezenţe noi în top 50. Transaero Airlines, Virgin Australia şi Eva Air au reuşit să se califice în topul celor mai mari companii aeriene după indecele ASK.

Linie aerianăDec-11Dec-12% EvoluţieGlobal rangOscilaţia
Dec-11Dec-12
United Airlines3676173972614939875867,3%413
Delta Air Lines56599842015643676049-0,3%12-1
Emirates4217428241499291153518,4%33
American Airlines474018741748008844811,3%24-2
Southwest Airlines305285529132765257707,3%651
Lufthansa32324706023158824795-2,3%56-1
British Airways296979065730495288882,7%77
Air France29478639272825526843-4,2%88
China Southern2338943535259667774111,0%1091
Singapore Airlines228456177023757154354,0%11101
Cathay Pacific25186898152311927122-8,2%911-2
Air China1975786807219352951211,0%13121
US Airways21483151182016797120-6,1%1213-1
China Eastern1802997303198744599610,2%15141
Turkish Airlines1546786987191811941124,0%22157
Qantas Airways19670296651863468681-5,3%1416-2
Qatar Airways165364262417983114818,7%19172
KLM174342120417856222782,4%1618-2
Korean Air Lines169904935817345226052,1%1719-2
Thai Airways160138509117028022506,3%2020
Air Canada16986440911671164061-1.6%1821-3
All Nippon Airways1246645650154977394524,3%25223
TAM148426553014940272910,7%2323
Ryanair15905114731476213184-7,2%2124-3
Japan Airlines13923638461375619611-1.2%2425-1
JetBlue Airways118944876912147882932,1%27261
Aeroflot1032936073119767231815,9%29272
Etihad Airways989471343113583142114,8%32284
easyJet105607027811240690156,4%2829-1
Iberia11977986131046122223-12,7%2630-4
Malaysia Airlines102018714110391712441,9%3031-1
Virgin Atlantic97496839210052485853,1%33321
Gol1007352569913465718-9,3%3133-2
Asiana Airlines8015264208763241799,3%36342
Air India897084182869253552-3,1%3435-1
Alaska Airlines8070368208668118097,4%3536-1
Arabia Saudită7977843688596739017,8%3737
China Airlines7970107138245218133,5%3838
Lion Airlines60233287981054847834,6%47398
Hainan Airlines7562480337896590414,4%4040
SWISS7353421987682042914,5%4141
Jetstar Airways62737662973212975416,7%46424
Air New Zealand727101490710174817-2,3%4243-1
WestJet6773744157035266533,9%45441
Alitalia713564199702771404-1.5%4345-2
Jet Airways766255713682168104-11,0%3946-7
Transaero Airlines59063777868190936015,5%47n / a
Air Berlin704680454678119686-3,8%4448-4
Virgin Australia56398838066735137618,3%49n / a
EVA Air60002240366181104810,3%50n / a
TOTAL81823394427873103429256,7%
S-ar putea sa-ti placa si
1 comentariu
  1. […] Recomandăm să citiţi: Top 50 cele mai mari companii aeriene la finalul lui 2012 […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Translate »