Top 25 companii aeriene low-cost după indecele ASK, la finalul lui 2012

0 133
inbagaj.ro/

Conform informaţiilor oferite de Innovata, Southwest Airlines rămâne cel mai mare transportator low-cost din lume după indecele ASK (ASK – available seat kilometres), la finalul lui 2012. La o distanţă considerabilă, pe locul doi este Ryanair, operatorul irlandez înregistrând o scădere de 7,2% faţă de 2011.

Companii aeriene low-cost

Top 5 rămâne neschimbat, dar cu mici oscilaţii. Gol a scăzut aproape 10 procente, easyJet a crescut cu 6.4%. Însă cele mai mari creşteri au fost înregistrate de Vueling Airlines (40.4%), Lion Airlines (34.6%), Indigo (34.6%).

Recomandăm să citiţi: Top 50 cele mai mari companii aeriene la finalul lui 2012

Wizz Air, unul dintre cei mai mari operatori low-cost din Europa, a crescut cu 4.6%, dar a pierdut un loc în clasament. Posibil ca 2013 să fie mai bun pentru că vor fi lansate mai multe rute, dar şi flota se va mări cu noi aeronave. Wizz Air operează şi din România spre 50 de rute, de pe 5 aeroporturi. În 2013, Wizz Air va lansa noi rute cu plecare din Cluj, Tg. Mureş, Bucureşti.

Mai jos aveţi tabelul complet cu cele mai mari 25 companii aeriene low-cost după indecele ASK, la finalul lui 2012!

 Airline Dec-11 Dec-12 % ChangeGlobal rankRanking
Dec-11Dec-12Variance
Southwest Airlines3,052,855,2913,276,525,7707.3%11
Ryanair1,590,511,4731,476,213,184-7.2%22
JetBlue Airways1,189,448,7691,214,788,2932.1%33
easyJet1,056,070,2781,124,069,0156.4%44
Gol1,007,352,569913,465,718-9.3%55
Lion Airlines602,332,879810,548,47834.6%96+3
Jetstar Airways627,376,629732,129,75416.7%87+1
Westjet677,374,415703,526,6533.9%78-1
AirTran Airways704,027,357593,301,841-15.7%69-3
AirAsia Berhad514,497,106592,750,62115.2%1010
Indigo363,580,357489,547,96134.6%1411+3
Norwegian376,017,532460,529,53122.5%1212
Condor408,981,174400,293,763-2.1%1113-2
Virgin America350,169,261387,519,72610.7%1614+2
Spirit Airlines297,900,830373,126,36825.3%1915+4
Volaris305,039,639348,697,35014.3%1816+2
Frontier Airlines363,405,399330,101,798-9.2%1517-2
Wizz Air314,854,410330,075,7464.8%1718-1
SpiceJet270,033,409313,233,74616.0%2019+1
AirAsia X Sdn. Bhd.367,668,226306,214,544-16.7%1320-7
Cebu Pacific Air262,579,589285,040,5408.6%2121
Air Arabia247,294,792275,508,18911.4%2322+1
Pegasus247,563,308268,113,2188.3%2223-1
Vueling Airlines175,838,664246,848,24840.4%2424
Allegiant Air173,834,741217,749,96025.3%2525
GRAND TOTAL 15,546,608,096    16,469,920,0125.9%

Soursa: Innovata

S-ar putea sa-ti placa si

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. AcceptRead More

Translate »