Țări și regiuni care au scăpat de COVID-19. Vezi unde sunt 0 (zero) cazuri active.

Țări și regiuni care au scăpat de COVID-19. Vezi unde sunt 0 (zero) cazuri active.

0 2.443

Pandemia cu noul coronavirus a fost instaurată în martie, la 2 luni după ce a fost declarată pandemia în China. Într-un ritm alert, noul virus s-a răspândit în toată lumea, până și în cele mai izolate și îndepărtate insule.

Până în prezent, au fost raportate 7,161,044 de cazuri. Dintre acestea 3,499,246 de persoane s-au vindecat, iar 407,915 au pierdut bătălia cu COVID-19. Mai sunt 3,253,883 de cazuri active, dintre care 53,789 sunt critice, restul de 3,200,094 fiind cazuri ușoare și medii.

Pentru a încetini răspândirea noului coronavirus, majoritatea țărilor au adoptat măsuri drastice. Au închis granițele, au suspendat milioane de zboruri, au blocat miliarde de oameni în casele lor. Totul cu riscul de a arunca planeta într-o acută criză economică, socială și chiar de sănătate. Tot mai multe voci spun că numărul celor ce au fost privați de serviciul de sănătate sunt mult mai mare față de cel al persoanelor afectate de COVID-19. Dar să nu intrăm în conspirații.

În urma acestor măsuri drastice, 24 de țări și regiuni au raportat că au scăpat de COVID-19. În prezent, au 0 (zero) cazuri active.

Țări și regiuni care au scăpat de COVID-19

#ȚarăTotal
Cazuri
Cazuri noiTotal
Decedati
Decedati noiTotal
Recuperati
Cazuri ActiveCazuri CriticeCazuri/
1M pop
Decese/
1M pop
Total
Teste
Teste/
1M pop
Populatia
1Noua Zeelanda1,504221,48203014294,84858,9455,002,100
2Insula Man (Isle of Man)3362431203,9532825,28262,13885,005
3Muntenegru324931505161413,18620,995628,061
4Insulele Feroe18718703,82810,298210,80048,852
5Trinidad Tobago117810908463,4092,4361,399,209
6Aruba1013980946282,17920,414106,738
7Polinezia Franceză (French Polynesia)606002144,26215,178280,806
8Macao4545069648,742
9Eritrea39390113,543,127
10Timorul de Est24240181,5681,1911,316,689
11Fiji18180202,4312,713896,032
12Saint Kitts şi Nevis (Saint Kitts and Nevis)151502824087,67353,175
13Insulele Falkland (Insulele Malvine)131303,744535154,0903,472
14Groenlanda131302292,37141,76956,764
15Insulele Turks şi Caicos (Turks and Caicos Islands)121110310261924,96438,682
16Vatican1212014,981801
17Montserrat1111002,2042006112,2204,992
18Seychelles1111011298,309
19Insulele Virgine Britanice8170265331675,52730,218
20Papua Noua Guinee8800.94,6465208,935,183
21Insulele Caraibe Olandeze (Caribbean Netherlands)77026742416,17926,207
22St. Barth66060815215,3929,875
23Anguilla330200412,73414,994
24Saint Pierre Miquelon1101735,796
INFO: https://www.worldometers.info/coronavirus/

Printre țările cu zero cazuri active regăsim Noua Zeelanda, Muntenegru, Seychelles, Fiji. Este adevărat că țările și regiunile menționate mai sus nu au o populație numeroasă, dar unele dintre ele sunt în top destinații turistice. Însă măsurile luate le-au dus în faza în care au putut raporta zero cazuri active cu noul coronavirus.

România, o țară cu o populație de 19,244,947 de oameni, are în total 20,604 cazuri raportate până acum. Din aceste cazuri, 14,826 de persoane s-au vindecat, iar 1,339 de persoane au pierdut lupta cu noul coronavirus. În România mai sunt active aproximativ 4400 de cazuri, dintre care 146 sunt grave și sunt internate la terapie intensivă.

Iar guvernanții noștri ne dau semnale că starea de alertă va fi prelungită. Rămâne de văzut și în ce condiții!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.